Tannhelse er folkehelse!

I løpet av de siste årene har vi sett en historisk dreining i norsk tannhelsepolitikk. Med stadig nye reformer vedtatt av Stortinget, er vi sakte, men sikkert i ferd med å bygge et mer rettferdig og tilgjengelig tannhelsetilbud for hele befolkningen. Dette er en utvikling vi i fylkeskommunene ønsker varmt velkommen – og som vi er klare til å ta ansvar for.

Konkrete tiltak 

Fra 1. juli i år fikk unge voksne mellom 25 og 28 år rett til nødvendig tannhelsehjelp i den offentlige tannhelsetjenesten – med kun 25 % egenandel. Dette bygger videre på tidligere utvidelser fra 19-25 år og er et viktig skritt mot sosial utjevning og bedre folkehelse. Utvidelsen er et resultat av flere budsjettavtaler mellom Arbeiderpartiet, Senterpartiet og SV. Samtidig har regjeringen styrket fylkeskommunenes økonomi for å sikre gjennomføringen. Dette viser at tannhelse endelig blir tatt på alvor som en del av helsetjenesten. Etter mange år med slagord og visjoner – så har vi aldri vært nærmere en tannhelsereform enn det vi er nå.

Trinnvis utvikling - med tydelig retning.

Det er nå mange som er utålmodige etter å trappe opp reformen og utvide tilbudet til flere grupper. NOU 2024:18 gir en klar retning peker retning for en trinnvis utvidelse av det offentlige ansvaret. Dette inkluderer: Bedre refusjonsordninger for personer med lav inntekt, Full dekning av tannbehandling ved flere sykdommer gjennom HELFO, Gradvis utvidelse av målgrupper med rettigheter. En slik trinnvis utvidelse er økonomisk realistisk samtidig som det kan sikre kvalitet og tilgjengelighet.

Siv-hege

Siv Henriette Jacobsen, Gruppeleder Arbeiderpartiet Østfold fylkesting

Forebygging og folkehelse i sentrum.

Et godt tannhelsetilbud handler ikke bare om behandling – det handler like mye om forebygging. Fylkeskommunene må nå ta sitt ansvar for den videre utviklingen og styrke samarbeidet med skoler, helsestasjoner og kommunene. Det er ikke minst viktig at godt tannstell også blir en selvfølgelig og naturlig del av en verdig eldreomsorg. Tannhelse må bli en integrert del av det brede folkehelsearbeidet i fylkeskommunen og i kommunene

Kompetanse og rekruttering.

For å møte fremtidens behov må vi også satse på kompetanseheving og digitalisering. Det handler om å gi tannhelsepersonell mulighet til faglig utvikling, men også om å ta i bruk digitale verktøy for bedre pasientoppfølging og mer effektiv drift. Dette er avgjørende for å sikre kvalitet og pasientsikkerhet. Mangel på tannleger og tannpleiere er en utfordring, særlig i distriktene. Derfor må vi utvikle flere langsiktige strategier for rekruttering og stabilisering. En trygg og kompetent arbeidsplass er nøkkelen til å beholde dyktige fagfolk.

Tannhelse er ikke en luksus – det bør være en rettighet. Med de nye reformene og en tydelig retning fra NOU 2024:18, har vi et historisk mulighetsrom. Jeg forventer at det nye flertallet

på Stortinget griper det og bidrar til å bygge og finansiere en tannhelsetjeneste som er forebyggende, tilgjengelig og faglig sterk. Så skal vi fra fylkeskommunens side være en god partner som sikrer gjennomføring med kvalitet.